Probiotyki w uprawie warzyw i owoców

Zastosowanie efektywnych mikroorganizmów w uprawie warzyw i owoców

W ostatnich latach obserwujemy wzrost upraw ekologicznych w sektorze rolnym oraz ogrodniczym. Jest to skutek szeroko stosowanych środków chemicznych, negatywnie wpływających na stan gleby, a także środowiska. Aby przywrócić różnorodność biologiczną gleby opracowano technologię efektywnych mikroorganizmów, która w Polsce pojawiła się już w 1999 roku. Bazuje ona na środkach zawierających pożyteczne i koegzystujące ze sobą mikroorganizmy. Są to płynne preparaty mikrobiologiczne, przeznaczone do zabiegów pielęgnacyjnych jak i ochronnych.

Ich skład jest bogaty w: 

  • żywe kultury bakterii kwasu mlekowego (aż 5,2 x 106 jtk/g), których celem jest fermentacja materii organicznej oraz produkcja aminokwasów hamujących patogeny,
  • bakterie fototropowe, będące elementem witalnym efektywnych mikroorganizmów oraz rozkładające szkodliwe substancje, dodatkowo produkując antyutleniacze,
  • drożdże (4,7 x 104 jtk/g) obfite w aminokwasy i witaminy, fermentujące organiczną materię oraz promieniowce,  produkujące substancje o działaniu antybiotycznym i przyspieszające wiązanie azotu, 
  • wyciągi z 19 ziół.

Jest to więc naturalny produkt, niemodyfikowany genetycznie oraz absolutnie bezpieczny i skuteczny. Celem biopreparatów jest przede wszystkim poprawienie żyzności, jak i urodzajności gleby pod uprawy, oraz polepszenie procesów kiełkowania, tworzenia wiązki korzeniowej, kwitnienia, aż do zwiększenia jakości owoców.

Efektywne mikroorganizmy mają szerokie spektrum działania. Z jednej strony niwelują patogeny glebowe oraz ograniczają procesy gnicia i rozkładu, czyli likwidują zjawiska chorobowe na roślinach, zaś z drugiej odbudowują, regenerują i oczyszczają. Działają też jako szczepionka w kompostowaniu odpadów z upraw, zwiększając zawartość próchnicy, a więc przyczyniają się do rewitalizacji gleb przy tworzeniu nowych ogrodów. Środki te można aplikować zarówno przedsiewnie, do biokondycjonowania nasion, doglebowo, jak i w formie oprysków. Oprysk stosowany po zbiorach owoców utrzymuje okrywę liści aż do pierwszych przymrozków, a więc wydłuża się okres wegetacji roślin. Proces ten zapobiega także pękaniu owoców i warzyw wskutek opadów czy gradobicia, a uszkodzenia skórki szybko się regenerują.

Ponadto w plantacjach roślin jagodowych (agrest, maliny, truskawki, borówki, porzeczki), zapobiegają powstawaniu szarej pleśni owoców czy białej plamistości liści, rozwoju mączniaka i bakterioz, co przyczynia się do zwiększenia kwitnienia, a w związku z tym zwiększenia ilości zawiązywanych owoców. Takie działanie wykorzystuje się także w sadach, przy uprawie grusz, jabłoni, śliw, czereśni oraz wiśni. Połączenie tych środków z M-5 dodatkowo eliminuje różne szkodniki, np. mszyce, owocnice, zwójki czy kwieciarki.

Pożyteczne mikroorganizmy zalecane są również w uprawach warzyw. Zapobiegają wystąpieniu zarazy ziemniaka na pomidorach oraz kanciastej plamistości ogórków. W przypadku roślin korzeniowych zwiększają odporność na alternarię oraz ograniczają rozwój śmietki. Preparaty zawierające mikrobiologiczne organizmy korzystnie wpływają także na wzrost i rozwój roślin ozdobnych, a nawet leczniczych, bowiem zwiększają suchą masę i zawartość olejków eterycznych.