Zastosowanie mikroorganizmów w szambach i oczyszczalniach przydomowych

Zastosowanie mikroorganizmów w szambach, oczyszczalniach przydomowych

Na naszym kontynencie żyje mnóstwo przeróżnych mikroorganizmów, z których jedne to patogeny, inne- bardzo pożyteczne mikroorganizmy o szerokim zastosowaniu. Jedna z tych wielu możliwości to oczyszczanie szamb i oczyszczalni przydomowych. Zwykle szamba nie są czyszczone na skutek obecnych w nich toksycznych gazów oraz ze względu na to, że takie ,,ręczne zabiegi” nie są łatwe. W związku z tym, w takich nieoczyszczanych zbiornikach nadmiernie narasta kamień moczowy, jak i osad denny trudny do wypompowania, a więc takie zbiorniki przestają efektywnie funkcjonować. W takim przypadku z pomocą przychodzą nam preparaty Bio-Trakt®. To specjalnie dobrana kompozycja naturalnych probiotycznych mikroorganizmów, zarówno tlenowych, jak i beztlenowych bakterii, promieniowców, grzybów oraz drożdży, wzajemnie ze sobą współpracujących, mogących przetrwać w różnych środowiskach, udrażniających trakcje ściekowe oraz wspomagających procesy fermentacyjne w szambach, oczyszczalniach przydomowych.

 

Proces fermentacji polega na eliminacji gnicia dzięki pracy mikroorganizmów probiotycznych. Następuje naturalna mineralizacji osadu i zmniejszenie jego ilości     powierzchni ścieków  tworzy się kożuch, w którym substancje organiczne zostają rozłożone przez użyte mikroorganizmy. Giną także insekty, normalnie obecne w  szambach. Preparaty mikrobiologiczne przyczyniają się także do dezynfekcji zbiorników, wypierając oraz likwidując chorobotwórcze drobnoustroje.

Niewątpliwą zaletą takich produktów biologicznych jest nie tylko wystarczająco szybka regeneracja szamb, ale również stopniowa eliminacja odorów. Przyjemny zapach ,,fermentujących owoców” oznacza, że zbiornik już się oczyścił.

Dodatkowo użycie naszej biotechnologii pozwala na odzyskanie wody ze ścieków (nawet 90% objętości zrzuconych ścieków), którą można powtórnie wykorzystać do podlewania trawników, drzewek, krzewów i upraw warzywnych.

Taki proces oczyszczania ścieków jest zdecydowanie jednym z najbardziej efektywnych i niedrogim do stosowania w warunkach domowych. Należy także dodać, iż biopreparaty te są w pełni biodegradowalne oraz całkowicie bezpieczne dla ludzi, zwierząt i roślin

 

 

Mikroorganizmy probiotyczne w kiszonkach

Mikroorganizmy probiotyczne w kiszonkach

Rozwój rolnictwa w ostatnich latach w głównej mierze prowadzi do jego technicyzacji i intensyfikacji metod uprawy i hodowli. Postęp ten niesie za sobą konieczność używania syntetycznych nawozów oraz chemicznych środków, które zagrażają środowisku, społeczeństwu, jak i gospodarce. W związku z tym Komisja Europejska opracowała Strategię zrównoważonego rozwoju rolnictwa (..) na lata 2012-2020, zapewniającą bezpieczeństwo żywnościowe, przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony środowiska. Jedną z wielu metod stosowanych w biologizacji rolnictwa jest probiotechnologia, oparta na zastosowaniu przez rolników preparatów, których skład stanowi specjalnie dobrana kompozycja mikroorganizmów probiotycznych. Ta niezwykła, a zarazem prosta technologia prowadzi do inokulacji gleby, ale i zwiększa plony. Możemy uzyskać także zwiększenie produkcyjności zwierząt przy zachowaniu ich dobrego zdrowia, a wszystko to poprzez stosowanie odpowiedniej jakości pasz z dodatkiem pożytecznych bakterii.

 

Probiotyki pełnią rolę inokulantów, szczególnie w przypadku roślin trudno zakiszających się. Choć kukurydza zakisza się łatwo, powinniśmy również je stosować, ze względu na większą ilość zakiszonej masy oraz większy jej udział w żywieniu zwierząt. Bioreparaty intensyfikują i ukierunkowują procesy fermentacji oraz poprawiają trwałość i jakość kiszonek, w wyniku obniżenia kwasowości, podwyższenia poziomu kwasu mlekowego, jak i stosunku kwasu mlekowego do lotnych kwasów tłuszczowych.

Co więcej wykazują właściwości przeciwutleniające oraz bakterio i fungistatyczne wobec patogenów (Escherichia coli, Salmonella sp.) czy niepożądanych mikroorganizmów, a także obniżają poziom skażenia pasz toksycznymi metabolitami pleśni: alfatoksyn B1 i ochratoksyn A. Dodatkowo wpływają na lepsze pobranie paszy, poprawę strawności oraz wartości pokarmowej, jak również zapewniają wzrost efektów produkcyjnych zwierząt żywionych tymi paszami.

 

Wśród tylu zalet, szczególną korzyścią jest to, że pożyteczne mikroorganizmy nie wymagają okresu karencji i prewencji oraz fakt, że stosowanie pasz z ich dodatkiem wspiera likwidację przyczyn rozwoju wielu chorób zwierząt a nie tylko ich objawy.

Biopreparaty ProBios dostępny jest w formie płynnej, który w odpowiednich proporcjach rozpuszcza się w wodzie i aplikuje się je w czasie zbioru pasz bądź spryskuje kolejne warstwy zakiszanej masy.

Warto również wspomnieć, iż są to produkty całkowicie bezpiecznie dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska.

Probiotyki dla koni

Probiotyki dla koni

 

Konie są bardzo podatne na zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, powodowane różnymi czynnikami stresowymi, przede wszystkim nagłą zmianą żywienia, nadmierną podażą łatwo fermentujących węglowodanów i transportem. Zaburzeniom tym często towarzyszą zmiany w składzie i aktywności mikroflory przewodu pokarmowego. Z tego względu zaleca się stosowanie preparatów probiotycznych, które są zdolne do stabilizowania mikroflory i regulowania procesów fermentacji. Zapobiegają także powstawaniu wrzodów, ochwatu, ograniczają występowanie biegunek oraz kolek.

Na użyteczność tych preparatów wpływa ich skład. To odpowiednia mieszanka żywych szczepów pożytecznych bakterii, które naturalnie występują w jelitach i mają korzystny wpływ na układ trawienny gospodarza.

Preparaty Doktor Animals® doskonale sprawdzają się zarówno w pielęgnacji, poprawie zdrowia koni, jak również stwarzają lepsze warunki ich bytowania. Podawane wewnętrznie, tzn. do paszy lub wody przeznaczonej do pojenia, stanowią ważny element żywienia koni, przede wszystkim jako alternatywa antybiotyków i antybiotykoterapii.

Działanie preparatów probiotycznych jest szerokie i odnosi się zarówno do syntezy różnorodnych substancji biologicznie aktywnych, jak i do antagonistycznych interakcji tychże szczepów z patogenami, powodujących choroby układu pokarmowego. Poza tym wywierają korzystny wpływ zarówno na przeżywalność koni, stan i poziom ich odporności, jak również na wskaźniki kondycji fizycznej i funkcji fizjologicznych.

Dodawanie ich do diety klaczy w ostatnich tygodniach ciąży, zwiększa zawartość immunoglobulin w siarze, co stwarza możliwość lepszej ochrony źrebiąt.

Z kolei podanie mikroorganizmów zwierzętom zaraz po urodzeniu, przyczynia się do produkcji witamin B i K, a wytwarzane enzymy w znacznym stopniu zwiększają przyswajalność paszy.

Ponadto stosowanie probiotyków Doktor Animals® w żywieniu koni przyczynia się do ograniczenia rozwoju pasożytów wewnętrznych. Preparaty te możemy stosować także zewnętrznie do zabiegów przemywania i dezynfekcji ran. Przyspiesza to proces gojenia, ogranicza występowanie stanów zapalnych kopyt czy gnicia strzałek. Zapobiegają także grzybicom oraz ograniczają dostęp pasożytów do skóry. Obserwuje się także ogólną poprawę jakości okrywy włosowej. Dodatkowo stosując roztwory produktów ProBios HZ poprawimy higienizację, odwadnianie pomieszczeń w stajni, mamy możliwość uzyskania wysokiej jakości obornika, a także zrewitalizowania środowiska około stajennego.

Wykonanie oprysków podłóg, ścian stajni, czy spryskiwanie słomy i siana, poprawia jakość powietrza- zmniejszając ilość kurzu, eliminują kaszel koni. Następuje też redukcja szkodliwych gazów, w tym amoniaku, który powoduje nerwowość koni. A oprysk wybiegów i parkurów poprawia właściwości fizykochemiczne podłoża czy gleby, co można zauważyć podczas opadów, kiedy znikają zastoiny wodne. W

ażnym plusem dodatków probiotycznych jest to, że są one całkowicie bezpieczne dla nas, zwierząt i dla środowiska